Wycieczka do Krakowa bez zaplanowanego noclegu to trochę tak,
jakby polizać pyszny cukierek, ale tylko przez papierek.
Niby ma się go w dłoni, niby jest tuż obok,
ale smak jednak nie ten, jakiego byście oczekiwali.
Kraków to miasto, które szczególnie potrafi zauroczyć wczesnym wieczorem. Jeszcze nie szykuje się do snu, ale staje się z jednej strony aktywne, ale z drugiej – nieco nostalgiczne, refleksyjne gdy podświetlone mury przypominają o setkach lat dziedzictwa. Późna kawa nigdzie nie zasmakuje tak, jak w urokliwym ogródku centralnego Krakowa; z kolei Kazimierz po zmroku jeszcze bardziej wygląda jakby czas się w nim zatrzymał.
Wyjazd do Krakowa – niezależnie od charakteru grupy czy wieku uczestników wycieczki – powinien być skonstruowany tak, by choć przez jedną noc zasmakować owego krakowskiego cukierka w pełni, przez wieczór i pół nocy.
Trzeba jednak pamiętać, że nocleg noclegowi nierówny. O ile spontaniczna wycieczka do Krakowa dla studenckiego duetu może skończyć się spaniem wręcz gdziekolwiek, wyjazd grupowy to całkowicie inne wymagania i założenia. Jak nie popełnić błędu planując nocleg w Krakowie i na co zwrócić uwagę wybierając się do stolicy Małopolski? Wystarczy przestrzegać 5 zasad, dzięki którym zyskasz pewność, że Twój nocleg w Krakowie będzie tani, bezpieczny, a jednocześnie w pełni… krakowski.
Łatwo oczywiście powiedzieć, a gorzej – czasami – wykonać. Kraków nie jest z gumy, więc szczególnie w sezonie wiosenno-letnim o nocleg dla grupy może być niełatwo. Czy warto zrezygnować ze spania w okolicach centrum na rzecz np. przedmieść? Niekoniecznie. Różnice cenowe zwykle bywają stosunkowo niewielkie, ale już wrażenia – diametralnie inne. Idealne lokalizacje na nocleg dla grupy w Krakowie to oczywiście Rynek Główny i jego okolice. To prawdziwe centrum turystyczne miasta. W przypadku młodszych grup turystów – do takich zaliczamy np. wycieczki szkolne – niepodważalną zaletą jest bliskość innych atrakcji, zarówno Kazimierza jak i wzgórza wawelskiego.
Nawet jeśli już masz dobre miejsce na nocleg w Krakowie – aktywnie sprawdź sieć pod kątem alternatyw. Wykorzystaj porównywarki internetowe. Jednak jeśli znajdziesz wolne miejsca w popularnych serwisach – sprawdź, czy bezpośrednio nie zarezerwujesz ich taniej. Różnice cenowe na noclegu mogą sięgać nawet kilkunastu procent. Co ważne – nawet tanie hostele w Krakowie dysponują już internetowym systemem rezerwacji. Ta funkcja zdecydowanie przyspiesza zamówienie noclegu w mieście.
Zastanów się za co – rezerwując w Krakowie hostel dla grupy – zapłacicie. Choć hotele, hostele, pensjonaty i domy noclegowe prześcigają się w wyliczaniu swoich zalet, nie przyjeżdżacie do Krakowa po to, by korzystać non-stop z bezpłatnego WiFi. Tego typu udogodnienia mogą pomóc w wyborze idealnej bazy noclegowej dla wycieczki, ale nie powinny być podstawowym kryterium wyboru. Kluczowa jest raczej lokalizacja oraz komfort. Standard łazienek czy aneksy kuchenne w pokojach są bardzo znaczące. Wycieczka grupowa do Krakowa ma być raczej wspólnym spacerem po mieście niż wyjazdem, podczas którego w podgrupach toczyć będzie się wspólne oglądanie pasma serialowego w pokojach.
Baza noclegowa w Krakowie to szerokie zestawienie hosteli, hoteli i apartamentów. Wybierając się do Małopolski warto spojrzeć na noclegi przez pryzmat optymalizacji wypoczynku. Czy warto decydować się na samodzielnie przygotowywane posiłki jeśli hostele zapewniają pakiety nocleg + wyżywienie? Ono nie ogranicza się wyłącznie do śniadania. Przyhotelowe restauracje w Krakowie zapewniają też obiady dla grup. Są one dostosowane do konkretnych oczekiwań wycieczki. Można więc liczyć na obiady w iście krakowskim stylu, ale też np. bezglutenowe, opracowane pod kątem potrzeb dzieci czy według innych dietetycznych planów.
Przyjeżdżając do Krakowa zadbaj o każdą minutę pobytu. To nie jest miasto, w którym można marnować czas! Zestawienie atrakcji w samym mieście – ale również ciekawych miejsc na wycieczki po okolicach – powoduje, że warto wybrać noclegi pod kątem planów grupy. Jeśli więc rezerwujesz bazę noclegową dla wycieczki 2- lub 3-dniowej – z wyprzedzeniem opracuj plan zwiedzania miasta oraz okolic.