Pokaż wszystkie

Kopalnia Soli, Wieliczka, Polska

TOP 5: co warto zobaczyć w Wieliczce?

Wieliczka jest jednym z ciekawszych miast w okolicach Krakowa, które może się pochwalić wspaniałą historią oraz cennymi zabytkami. Wieliczka to nie tylko zabytkowa kopalnia soli, ale i ciekawe budowle, którym również warto poświęcić swój czas. Jakie atrakcje przyciągają tu uwagę turystów?

Beautiful interior of famous salt mine

TOP 1: Kopalnia Soli

Zabytkowa kopalnia soli to najważniejszy punkt w programie niemal każdej wycieczki po Wieliczce. Ta kopalnia już w okresie średniowiecza przynosiła spore dochody, a wraz z kopalnią w pobliskiej Bochni tworzyła podstawę małopolskiej gospodarki. Dziś podziemne komory i korytarze są ważnymi atrakcjami turystycznymi, a spacer w towarzystwie przewodnika sprawia, iż taka lekcja historii może się na długo utrzymać w naszej pamięci.
wieliczka-zamek-zupny

TOP 2: Zamek żupny

Zamek żupny w dziejach Wieliczki odegrał bardzo ważną rolę. Przez lata w jego murach urzędowali urzędnicy zarządzający kopalniami w Bochni oraz w Wieliczce. Dziś zamek ten służy jako siedziba Muzeum Żup Krakowskich, dzięki któremu można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat Wieliczki oraz nacieszyć się widokiem zabytkowych solniczek.
WIELICZKA, POLAND: Graduation tower in Wieliczka. Salt cooling tower

TOP 3: Tężnia solankowa

Tężnia solankowa, znajdująca się w parku św. Kingi, to jedna z ważniejszych atrakcji dla tych osób, które chcą wizytę w Wieliczce połączyć z poprawą stanu zdrowia. Wdychanie słonego powietrza dobrze zrobi każdemu z nas, a że z wieży widokowej na terenie tężni można podziwiać pobliską kopalnię, pobyt w tym miejscu może każdemu z nas sprawić sporo radości.
3d illusionary painting and sculptures on main market square, Wi

TOP 4: Rynek w Wieliczce

Wieliczka może się pochwalić malowniczym rynkiem, wokół którego znajduje się sporo ciekawych kamienic. Warto tu również zwrócić uwagę na trójwymiarowe malowidło, na którym przedstawiono pracujących pod ziemią górników. Przy rynku tym wznosi się również pałac, pochodzący z końca XVIII wieku, służący obecni jako siedziba Zespołu Szkół Zawodowych.
Wieliczka - Poland. Old wood St. Sebastian church.

TOP 5: Kościół św. Sebastiana

Drewniany kościół św. Sebastiana to cenny zabytek, któremu warto przyjrzeć się uważniej. Wzniesiony w XVI wieku z woli Sebastiana Lubomirskiego, do dziś może się pochwalić wspaniałym wyposażeniem. Kto zajrzy do jego wnętrza, ten będzie mógł ujrzeć piękne polichromie oraz kolekcję obrazów, wśród których pojawiają się cenne dzieła sztuki z XVI stulecia.

Jesteś zainteresowany wycieczką do Wieliczki i Krakowa?

Wycieczki szkolne do Wieliczki dla dzieci i młodzieży

Wycieczki dla turystów zagranicznych do Wieliczki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *