Muzeum Podziemia Rynku

Odwiedzając różne zakątki kraju zwykle poznajemy historię królów, książąt oraz najbardziej znanych ludzi związanych z danym terenem. Ale czy zastanawiamy się czasem, jak dawniej wyglądało życie przeciętnego człowieka? Jak pracował, spędzał wolny czas, chodził na zakupy, wychowywał dzieci?

Kraków od dawna oferował nam możliwość zapoznania się z historią wawelskiego zamku i panujących na nim władców. Jakiś czas temu pojawiło się muzeum, dzięki któremu możemy przyjrzeć się z bliska zwykłej szarej codzienności sprzed kilkuset lat. Podziemia Rynku to niezwykła wystawa, która przy użyciu nowoczesnej, multimedialnej techniki, cofnie nas w przeszłość. Muzeum umożliwi poznanie życia zwyczajnych mieszczan i kupców przybywających do Krakowa. Jest to szczególnie atrakcyjne dla grup szkolnych, ale i starsze wycieczki zorganizowane na pewno nie będą się tu nudzić.

Interaktywne muzeum?

Już od progu witają nas odgłosy dawnego miasta. Słyszymy przekrzykujące się przekupki, tętent kopyt po bruku, głosy przechodniów. Za każdym rogiem czeka na nas niespodzianka. Wiele doskonale przygotowanych filmów obrazuje nam życie Krakowian, pokazuje dawniej noszone stroje i zwyczaje, które niegdyś kultywowano. Zaskoczyć może interaktywność wystawy. Mamy możliwość wskoczenia w multimedialną kałużę, której błoto rozpływa się na boki przy każdym naszym kroku. Gdy obserwujemy film przedstawiający uliczną awanturę, nagle jeden z jej uczestników pyta się nas czemu się tak przyglądamy.

Interesującym doświadczeniem może być wejście na miejską wagę. Otrzymamy wynik w używanych niegdyś jednostkach masy, które potem możemy przeliczyć na kilogramy. Z dużym zainteresowaniem spotyka się też zwykle sposobność porównania swojego wzrostu ze średnią wysokością ludzi żyjących w poszczególnych wiekach. Wystarczy stanąć obok postaci wymalowanej w skali 1:1. Można też użyć znajdującej się obok linijki. Inną atrakcją, szczególnie dla dzieciaków, jest zabawa w archeologa, wyszukującego w multimedialnym piasku multimedialne skarby z przeszłości. Takie drobne smaczki sprawiają, że zwiedzanie jest naprawdę ciekawe, zwłaszcza dla najmłodszych, ale i dorośli mają przy tym sporo śmiechu.

Jakie eksponaty zobaczymy?

Muzeum Podziemia Rynku oferuje nam też wiele autentycznych, oryginalnych eksponatów. Już samo miejsce, w którym znajduje się ekspozycja, jest niezwykłe. Wkraczając na teren wystawy schodzimy pod płytą rynku głównego, widząc naokoło oryginalne fragmenty bruku sprzed kilkuset lat. Pamiętajmy, że dawniej, gdy nie było jeszcze kanalizacji i śmieciarek wywożących odpady, wszystko, co w domu niepotrzebne, wyrzucało się po prostu przez okno. Dlatego też na przeciągu wieków poziom rynku podniósł się o dobrych kilka metrów. Wchodząc do muzeum, schodzimy na wysokość odkopanych podczas prowadzonych tu prac bruków sprzed setek lat. Przechadzamy się wśród murów dawnych kramów. Widzimy zgliszcza chat z okresu najazdów tatarskich. Cofamy się w czasie jeszcze bardziej, by wejść na teren ogromnego cmentarzyska, które znajdowało się tu jeszcze przed lokacją miasta. Wszystko to sprawia, że rzeczywiście można poczuć ducha minionej epoki.


Ponadto w szklanych gablotach prezentowane są liczne znaleziska, związane z historią centrum miasta. Możemy tu zobaczyć zabytkowe monety, używane jeszcze w średniowieczu, bite na polecenie naszych królów. Są różne ozdoby i biżuteria noszone przez krakowskie mieszczki. Są kości do gry, figurki i zabawki. Znajdziemy też fragmenty ubrań i przedmioty użytku codziennego. Są nawet elementy broni. Ogółem wszystko to, z czym miał do czynienia przeciętny obywatel.

Czy w muzeum czegoś się nauczymy?

Przez muzeum można wyłącznie przejść, poświęcając na to zaledwie godzinę czy dwie i napawając wszystkie zmysły tym, co widzimy i słyszymy dokoła, wczuwając się w życie dawnego miasta i jego mieszkańców. Jednak dla osób bardziej dociekliwych, które chcą nie tylko poczuć, ale i dowiedzieć się czegoś ciekawego, muzeum jest ogromną kopalnią informacji. Warto wsłuchać się w opowieści muzealnego przewodnika. Mając więcej czasu można też spędzić długie godziny, czytając szczegółowe opisy dotyczące poszczególnych zagadnień, prezentowane na multimedialnych ekranach i bogato ilustrowane zdjęciami oraz rysunkami. Pomocne są mapy, plany i makiety, przy użyciu których zapoznać się można z dawnymi traktami handlowymi w Europie czy rozwojem zabudowy starego Krakowa. Ciekawe są też multimedialne rekonstrukcje poszczególnych etapów budowy różnych znanych krakowskich obiektów. Zobaczymy na przykład, że kościół Mariacki wyglądał niegdyś zupełnie inaczej, niż obecnie.


Na specjalne zamówienie grupy dzieci odwiedzające muzeum mogą obejrzeć przygotowany dla nich teatrzyk poświęcony krakowskim legendom. Dla nieco starszych interesujące mogą być z kolei filmy poświęcone historii Krakowa. Kto chce poszerzyć swoją wiedzę po powrocie do domu, znajdzie tu bogatą i ciekawą ofertę wydawniczą. A na tych, którzy po zwiedzaniu chcą nieco wypocząć przy filiżance kawy, czeka przytulna kawiarnia. Muzeum Podziemia Rynku zostało tak przemyślane, że nikt, niezależnie od wieku i zainteresowań, na pewno nie wyjdzie stąd rozczarowany. Wycieczka dla grup zorganizowanych do Krakowa może dać Ci możliwość odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *